NOM o NOMe

NOM – Nezávislá Organizácia Mladých je otvorenou apolitickou neziskovou organizáciou. Je plnoprávnym členom medzinárodného združenia mladých – ACTIVE – sobriety, friendship and peace – so sídlom vo Švédsku a IOGT International. Ľudská dôstojnosť, tolerancia a mier sú cieľom, o ktorý sa NOM usiluje propagovaním zdravého životného štýlu bez drog a alkoholu, pretože je známe, že práve alkohol a drogy sú hlavnou príčinou násilia medzi ľudmi. Z tohoto dôvodu členovia vlastnou abstinenciou a prizvukovaním dodržiavania ľudských práv šíria hlavnú myšlienky NOM a ACTIVE medzi rovesníkmi vo svojom okolí aj na medzinárodnej úrovni.

NOMinatív – kto, čo?
No(m), sme mladí a sťastní ľudkovia, ktorí sa stretli v správnom čase na správnom mieste. Máme radi život, máme radi zábavu, priateľstvo, vzrúšo, máme radi všetko, čo neodporuje zdravému životnému štýlu a hlavne, máme sa radi. A keďže sa máme radi, snažíme sa vytváraťpodmienky, v ktorých nám je dobre, v ktorých sa môžeme uvoľnene baviť, smiať a keď je treba byť aj vážni. Za vážnu vec považujeme napríklad závislosť na drogách, alebo alkohole alebo proste závislosť, ktorá zjavne harmonickým ľudským vzťahom neprospieva. Páči sa nám predstava bezpečného sveta a sme radi, keď môzeme k jej naplneniu nejak prispieť. Sme radi, že v tomto snažení nie sme sami, že sa k nám pridávajú noví “snílci” a , že máme oporu v medzinárodnej organizácii ACTIVE – sobriety,friendship and peace , ktorá predstavuje niečo ako my tu, na Slovensku, ale v XXL a v Európe.

AKOzatív – ako, ako?
Máme základne v Bratislave, v Považskej Bystrici a v Šali. Je to predsa len od seba trochu vzdialené, tak sa stretávame na regionálnej úrovni. Strávime spolu pár veselých chvíľ a chipsov s minerálkou a hráme sa na detektívov. Pátrame po možnostiach ako spríjemňovať svoje okolie a skrášľovať medziľudské vzťahy. Ako ukázať rovesníkom, že je život super aj bez drog a alkoholu a že sa dá smiať a baviť bez vedľajších škodlivých účinkov. Opäť v tom nie sme sami. ACTIVE nám dáva príležitosť stretávať iných Európanov s podobnými myšlienkami. Organizuje pre nás campy a semináre, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda. A práve v takýchto situáciách vidíme, že naše sny nie sú iba snami a že nie sme jediní, čo majú také snahy.

DAŤív – čo môžeme dať ?
Zaujímavo strávené chvíle so super ľuďmi, kopec srandy, nových priateľov, prípravu rôznych projektov, medzinárodné semináre a campy, priestor na sebarealizáciu.

HISTORatív – kedy?
Sme mladí, a plní energie. Naša organizácia má zapustené korienky v roku 1999 A.D., Naša organízacia má už čo to za sebou ale stále sme veľmi pružní, ochotní prijať vsetko nové a dobré, všetko, čo by sa rado podieľalo na vytváraní niečoho pekného a veselého.