DiD 2.0 prvé stretnutie na projekte

Dňa 23-29.11.2014 sa v belgickom hlavnom meste Brusel uskutočnil medzinárodný seminár DiD – Democracy is Dialogue, vystupujúci pod záštitou ACTIVE SOBRIETY FRIENDSHIP AND PEACE. Semiáru sa zúčastnili štyria členovia našej organizácie: Maja Gračíková, Kamila Potočárová, David Lazar, Katarína Zsolnaiová.

 

Ako seminár prebiehal nám bližšie priblíži Katka.

Náš „trip“ začal v hlavnom meste Bratislava, na hlavnej autobusovej stanici, kde sme sa streli všetci účastníci z NOM-u. Cesta bola náročná, nakoľko sme leteli z Viedne cez Frankfurt do Bruselu. Po prílete sme sa stretli s Kristpsom, ktorý bol spolu s Vasilkou vedúcim semináru. Program bol bohatý. Konferencie, prednášky a workshopy, počas ktorých sme boli rozdelení do skupín podľa rôznych krajín ako Bulharsko, Lotyšsko, Nemecko, Švédsko či Island. Celý týždeň sa niesol v duchu konferencií „6th European Alcohol Policy Conference“. Nechýbal ani výlet a prehliadka do parlamentária. V piatok nás, ako zástupcov Slovenska čakalo významné stretnutie so zástupcom „trvalého zastupiteľstva SR v EÚ v oblasti športu, vzdelávania a mládeže“ Ivanom Hromadom. Na konci DiD sme všetci participanti absolvovali spoločnú rozlúčkovú večeru a 29.11.2014 o 1000 opustili brány hotela. Čo však bolo pre mňa osobne najdôležitejšie, bolo nadobudnutie nových skúseností, ktoré mi už nikto nikdy nevezme.

A ako opisujú seminár ďalší účastníci ?

Kamila: Keďže som sa na podobnom projekte zúčastnila už minulý rok, tak som vedela ako tieto stretnutia prebiehajú a nebola som vôbec nervózna. Práve naopak, celý program som si veľmi užila a myslím si, že takúto možnosť zúčastniť sa podobného projektu by mal mať každý, nakoľko je to fantastická skúsenosť.

Majka:Tento týždeň bol super. Bol zaujímavý, poučný ale plný zážitkov pre nás. V Bruseli sme obehali konferencie o *Alcohol Policy* ,stretávali sme sa s DG a nakoniec sme sa stretli s našim reprezentantom Ivanom Hromadom, s ktorým sme sa porozprávali o rôznych témach. Večery sme tradične trávili v meste na waffličke, čokoláde alebo len tak na prechádzke. Tento seminár bol super, ďakujem Kristaps a Vasilka.

David: Minuly tyzden sme sa zucastili ani nie seminaru, ani nie eventu, ale ani campu, ja by som to nazval politicky vychovnym tyzdnom, v Belgicku, Bruseli. Konala sa 6th European alcohol policy conference a my sme sa mohli zucastnit na debatach, ktore viedli ludia z celej Europy, ci uz z mimovladnych organizacii, alebo priamo zastupcovia z ministerstiev. Tento tyzden mi dal neskutocne vela v tom, ze som sa nikdy nicoho podobneho nezucastnil a mohol som na vlastnej kozi pocitit, ako sa vlastne robi ta “velka politika”. Stretli sme  vela vyznamnych ludi a samozrejme, ze bol cas aj na socializovanie sa s ludmi z inych krajin. Cely tento tyzden beriem nesmierne pozitivne a aj ked som na uvod netusil co od toho mozem ocakavat, teraz o tom mozem pisat iba v elativoch. A ceresnicka na torte bolo malebne prostredie Brusela, ktory lemuje krasnu historicku cast s novymi budovami spojenymi s chodom EU ako naprilad European Comission a dalsie…